این مقاله را به این دلیل نوشتیم که در موارد متعددی مشاهده کرده‌ایم بسیاری از افراد و از جمله مراجعین ما ممکن است نام دزدگیر اماکن GSM را زیاد شنیده باشند و کلیت کاربرد آن را بدانند، اما برای انتخاب، خریداری، و نصب و استفاده از آن در اماکن مسکونی و تجاری اطلاعات مهم و دقیق بیشتری درباره‌ی این سیستم امنیتی ندارند. مثلا از انواع مختلف آن و امکانات هر یک اطلاعی ندارند یا نمی دانند چگونه برنامه‌ها و سیستم‌های زنگ هشدار بی سیم GSM را استفاده کنند.
این مقاله شامل اطلاعات اساسی برای خریداری و نصب و راه‌اندازی سیستم زنگ خطر GSM (دزدگیر اماکن GSM) است. امیدواریم مطالعه‌ی این مطلب بتواند به شما کمک کند تا پس از خواندن این آموزش، بتوانید زنگ هشدار GSM را به شیوه‌ای آسان انتخاب، خریداری، تست، و نصب کنید.
 
اطلاعات مفید و لازم، قبل از خرید دزدگیر اماکن  GSM
در اینجا چند نکته وجود دارد که قبل از خرید دزدگیر اماکن  GSM  باید بدانید:
۱. آیا دزدگیر عملا امکان تماس خودکار با پلیس را دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوال پیشنهاد می‌کنیم از اداره پلیس محلی خود بپرسید که آن‌ها به یک تماس خودکار از یک سیستم هشدار پاسخ خواهند داد یا خیر.
۲. هرگز سیستم زنگ خطر را برای تماس با ۱۱۰ برنامه‌ریزی نکنید زیرا یک شماره اضطراری است. اگر کلانتری محل شما اجازه برقرای تماس خودکار از سیستم هشدار و پاسخ به آن را داده است بهتر است شماره‌ی کلانتری را به سیستم بدهید.
۳. در مورد هشدار کاذب چه می‌دانید؟ از آنجائیکه هشدارهای کاذب بسیار رایج هستند، برخی از ادارات  پلیس شرایط خاصی برای پاسخ به  تماس زنگ هشدار دارند. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا در این مورد از اداره‌ی پلیس مربوطه سوال کنید.
۴. تعداد و نوع سنسورهای مورد نیاز مکان مورد نظر را تعیین کنید. برای قسمت‌های مختلف سنسورهای متفاوتی مناسب است. مثلا برخی سنسورها به صدای شکستن حساس هستند و برخی به حرکت و… . بنابراین شما برای راهروها، ورودی‌ها، پنجره‌ها و… باید سنسور مناسب همان قسمت را تهیه و استفاده کنید. بنابراین پیش از خرید دزدگیر اماکن  GSM لازم است با بررسی دقیق مکان، چگونگی و تعداد سنسورهای مورد نیاز را مشخص کنید.
 
اطلاعات مفید و لازم، پس از خرید دزدگیر اماکن  GSM
هنگامی که سیستم امنیتی دزدگیر اماکن  GSM خود را دریافت کردید باید تمام سنسورها، کلیدواژه‌ها و لوازم جانبی را برنامه‌ریزی کنید. با برخی محصولات، دفترچه راهنمای انگلیسی یا ترجمه شده ارائه می‌شود که بنا به گفته‌ی خود مشتریان اغلب عملا کاربردی نیستند. بنابرین ما برای سهولت کار خریداران محصولات دزدگیر اماکن GSM موجود در الکتروشاپینگ، به همراه این محصولات راهنمای کامل استفاده از دستگاه را با تمام جزئیات تهیه کرده‌ایم که در اختیار خریداران محترم قرار خواهیم داد.


برای نصب و راه‌اندازی دزدگیر اماکن GSM چند مرحله کلی شامل موارد زیر انجام شود:
تنظیمات تماس (تلفن‌کننده) دزدگیر GSM
بخش تلفن‌کننده‌ی سیستم زنگ هشدار GSM تنظیماتی نیاز دارد که باید انجام شود. وارد کردن شماره تلفن‌هایی که دزدگیر باید با آن‌ها تماس بگیرد، تست ارسال پیام کوتاه، تنظیم و انتخاب سیستم شماره‌گیری (تن یا پالس)، تنظیم رمزهای ورود، و… نمونه‌ای از این تنظیمات هستند که بسته به نوع دزگیر در دفترچه راهنما روش دقیق آن توضیح داده شده است. لازم به ذکر است که برای اماکنی که از شماره ثابت استفاده نمی شود می‌توان این بخش را کلا غیرفعال نمود تا عملکرد سایر قسمت‌ها بهتر شود.
 
 نصب دزدگیر GSM
نصب دزدگیر نیز باید بر اساس دفترچه راهنما انجام شود. پس از نصب با ورود به منوی دستگاه می‌توان تنظیمات مختلفی مثل ﺗﻨﻈﯿﻢ زون‌های ﺑﯿﺴﯿﻢ، ﺗﻨﻈﯿﻢ زون‌های ﺑﯿﺴﯿﻢ، تنظیم مربوط به ریموت‌ها،‌ نوع تحریک و آلارم و… را انجام داد.


راه‌اندازی بخش GSM سیستم هشدار
ﺑﻌﺪ از اﺗﻤﺎم ﻧﺼﺐ دﺳﺘﮕﺎه ﻧﻮﺑﺖ ﺑﻪ راه اﻧﺪازی آن ﻣﯽ رﺳﺪ. ﺟﯽ اس ام ﯾﮑﯽ از بخش‌های ﻣﻬﻢ و ﺣﺴﺎس این سیستم امنیتی ﻣﺤﺴﻮب ﻣﯽ‌ﺷﻮد. قبل از نصب و راه اندازی سیستم زنگ هشدار GSM، باید یک سیم کارت معتبر GSM دریافت کنید، سپس آن را وارد کرده و در جهت درست در ﺟﺎی ﺧﻮد ﻗﺮار دهید. دقت کنید که دستگاه نباید به هیچ عنوان روشن باشد. حافظه سیمکارت هم باید فاقد هر گونه پیامی باشد. قبل از استفاده از سیم کارت، ممکن است لازم باشد پین کد را غیرفعال کرده و اطمینان حاصل کنید که سیم کارت اجازه برقراری تماس تلفنی و ارسال اس ام اس را می دهد.