در سیستم های امنیتی منزل، دزدگیر دارای جایگاه اصلی می باشد. اگر قصد خرید دزدگیر برای منزلتان را دارید بهتر است قبل از خرید کمی با سیستم دزدگیر و تقسیم بندی های آن آشنا شوید.

عموماً مدار الکترونیکی دستگاه مرکزی دزدگیر منزل از دو بخش تشکیل شده است:
• بخش اصلی که وظایف زیر را بر عهده دارد:
– دریافت سیگنال سنسورهایی که به زون های مختلف وصل شده اند.
– ارسال فرمان به آژیر
– ارسال فرمان به تلفن کننده (در دزدگیرهایی که دارای تلفن کننده هستند)
• بخش تلفن کننده: که به محض دریافت فرمان از بخش اصلی، به شماره تلفن هایی که در حافظه ذخیره شده است تماس می گیرد.

برد الکترونیکی دزدگیر اماکن و منزل


دزدگیر منزل می تواند بر اساس موارد زیر تقسیم بندی شود:
۱- تعداد و نوع زون:
یکی از ویژگی هایی که دزدگیر اماکن بر اساس آن تقسیم بندی می شوند، تعداد زون دستگاه دزدگیر است. زون ها می توانند به دو صورت بیسیم و با سیم باشند. در زون های بیسیم همان طور که از نامشان پیداست نیازی به اتصال سیم نیست بنابر این بر روی دزدگیر ترمینالی ندارند و پنل مرکزی دزدگیر منزل از طریق ماژول رادیویی با این سنسورها ارتباط برقرار می کند. اما زون های باسیم دارای ترمینال هستند که این ترمینال ها بر روی بخش اصلی دزدگیر می باشد.


۲- تلفن کننده و نوع آن:
یکی دیگر از ویژگی هایی که دزدگیر اماکن بر اساس آن تقسیم بندی می شوند نوع تلفن کننده دستگاه دزدگیر است. تلفن کننده ها می توانند در انواع زیر باشند:
– تلفن کننده خط ثابت: این تلفن کننده های دزدگیر وظیفه برقراری تماس با شماره تلفن ها را از طریق خط تلفن شهری انجام می دهند. به این صورت که اگر فرضاً دزدگیر در منزل شما نصب شده باشد شما می توانید یک انشعاب از خط تلفن منزلتان بگیرید و به تلفن کننده دزدگیر وصل کنید. حالا اگر سنسورهای دزدگیر تحریک شوند، بخش اصلی پنل مرکزی دزدگیر فرمان تماس را به بخش تلفن کننده صادر می کند و بخش تلفن کننده نیز از طریق خط تلفن منزلتان با شماره تلفن هایی که در حافظه دزدگیر ذخیره شده است تماس می گیرد.
و یا اگر بخواهید به تنظیمات دزدگیر به صورت ریموت یا از راه دور دسترسی داشته باشید، می توانید به شماره تلفن منزلتان تماس بگیرید و دستگاه دزدگیر را از راه دور کنترل کنید.
– تلفن کننده سیم کارتی یا GSM: در این نوع از تلفن کننده ها برقراری تماس با شماره هایی که در حافظه دزدگیر ذخیره شده است، از طریق سیمکارتی که در تلفن کننده قرار گرفته است انجام می شود. به این صورت که نصاب هنگام نصب دزدگیر، یک سیم کارت (که می تواند مربوط به هر یک از اپراتورهای تلفن همراه باشد ایرانسل یا همراه اول یا رایتل تفاوتی ندارد) که مالک منزل دریافت می کند را در اسلات مربوطه در بخش تلفن کننده قرار می دهد. حالا به محض فرمان بخش اصلی به تلفن کننده، تلفن کننده از طریق همین سیمکارت با شماره های که در حافظه دزدگیر ذخیره شده است تماس میگیرد.
در این نوع تلفن کننده ها نیز اگر شما بخواهید از طریق تلفن و از راه دور به تنظیمات دزدگیر دسترسی داشته باشید می توانید با شماره سیم کارتی که در تلفن کننده نصب شده است تماس بگیرید و تنطیمات مورد نظرتان را انجام دهید.
– تلفن کننده های تلفیقی: در این نوع تلفن کننده ها برقراری تماس می تواند هم از طریق خط تلفن شهری و هم از طریق شبکه های تلفن همراه انجام شود. تلفن کننده های تلفیقی هم دارای سوکت برای اتصال خط تلفن منزل را دارد و هم اسلات مربوط به قرار گرفتن سیم کارت را دارند که نصاب می تواند مطابق با نظر شما هر دوی این بخش ها را یا یکی از این امکانات را راه اندازی نماید.

تلفن کننده سیمکارتی دزدگیر منزل


۳- خروجی فرمان رله:
دزدگیرهای منازل می توانند دارای رله خروجی برای کنترل لوازم برقی مثل کنترل باز کردن درب منزل یا روشن و خاموش کردن سیستم روشنایی منزل و یا موارد دیگر باشد. رله های خروجی دزدگیر را هم می توان به صورت دستی و از طریق خط تلفن (در دزدگیرهایی که دارای تلفن کننده هستند) از راه دور کنترل کرد و هم می توان طوری تنظیم کرد که هنگام آلارم دزدگیر، خروجی رله هم فعال شود.


۴- امکان منطقه بندی (تفکیک پذیری زون ها):
یکی دیگر از امکاناتی که دزدگیر اماکن می تواند داشته باشند. امکان تفکیک کردن زون ها می باشد. منظور از تفکیک شدن زون ها این است که کاربر بتواند هر زون را به صورت مجزا به یک منطقه اختصاص دهد به طوری که بتواند تنظیمات زون آن منطقه را به صورت اختصاصی و مجزا انجام دهد. به عنوان مثال در یک دزدگیری که دارای ۸ زون است، و دارای قابلیت تفکیک پذیری زون ها نیز هست، کاربر می تواند زون ها را به چهر قسمت تقسیم کند و مثلا زون ۱ و ۲ را به حال و پذیرایی و زون ۳ و ۴ را به اتاق های خواب و زون ۵ و ۶ را به انباری و زون ۷ و ۸ را به پارکینگ اختصاص دهد. در این تقسیم بندی کاربر می تواند زون های مربوط به پارکینگ را فعال کند و مابقی زون ها را فعال نگه دارد. یا زون های مربوط به انباری را طوری تنظیم کند که هنگام آلارم دستگاه دزدگیر، تلفن کننده عمل نکند. بنابر این در این مثال کاربر می تواند برای هر یک از این چهار منطقه تنظیمات متفاوت و خاص خود را انجام دهد.


۵- امکان شنود یا استراق سمع:
دزدگیر منزل می تواند دارای امکان شنود یا استراق سمع باشد. در این نوع از دزدگیرها کاربر می تواند هنگامی که از منزل خود دور است با برقراری تماس تلفنی با شماره خط تلفن یا سیمکارتی که در دستگاه هست، صداهای محیط اطراف محلی که دزدگیر را نصب کرده است را بشنود.