هایک ویژن مدل DS-2CE16D0T-IRF
هایک ویژن مدل DS-2CE16D0T-IRF

دوربین های مداربسته IP آیپی

با امنیت پلاس همراه باشید

نوعی دوربین فیلمبرداری دیجیتال است که داده های کنترل را دریافت می کند و داده های تصویری را از طریق شبکه IP ارسال می کند. آنها معمولاً برای نظارت استفاده می شوند اما برخلاف دوربینهای مدار بسته تلویزیونی آنالوگ (دوربین مداربسته) ، آنها به هیچ دستگاه ضبط محلی و فقط به یک شبکه محلی نیاز ندارند.

بیشتر دوربین IP وب کم هستند ، اما اصطلاح دوربین IP یا نت کم معمولاً فقط در مورد دوربین هایی استفاده می شود که می توان از طریق اتصال به شبکه مستقیماً به آنها دسترسی داشت که معمولاً برای نظارت استفاده می شود.

برخی از دوربین های IP برای مدیریت ضبط ، ویدئو و مدیریت هشدار به پشتیبانی از ضبط کننده ویدئو شبکه مرکزی (NVR) نیاز دارند.

دیگران می توانند بصورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به NVR کار کنند ، زیرا دوربین قادر به ضبط مستقیم در هر رسانه ذخیره محلی یا از راه دور است. اولین دوربین IP متمرکز Axis Neteye 200 بود که در سال ۱۹۹۶ توسط Axis Communications منتشر شد. [۱] [۲]

هایک ویژن مدل DS-2CD2T43G0-I5
هایک ویژن مدل DS-2CD2T43G0-I5

تاریخچه

اولین دوربین IP متمرکز ، Axis Neteye 200 ، در سال ۱۹۹۶ توسط Axis Communications منتشر شد و توسط تیم مارتین گرن و کارل-اکسل آلم ساخته شد. [۳] اگرچه براساس دسترسی مستقیم خود از هرجایی با اتصال به اینترنت تبلیغ می شود ، [۴] دوربین نمی تواند فیلم متحرک را در زمان واقعی پخش کند. هر بار دسترسی به دوربین به یک عکس فوری محدود می شد.

در زمان راه اندازی ، به دلیل آنچه که در آن زمان بود ، پهنای باند “بسیار زیاد” ، به عنوان دوربین حرکتی قادر به کار نیست. بنابراین هدف اصلی آن صنعت گردشگری بود. [۵] Axis Neteye 200 برای جایگزینی سیستم های مداربسته آنالوگ سنتی در نظر گرفته نشده بود ، با توجه به اینکه توانایی آن فقط در یک فریم در ثانیه در فرمت متوسط ​​(CIF) یا هر ۱۷ ثانیه در وضوح ۴CIF با حداکثر کیفیت وضوح ۰.۱ محدود بود.

MP (358×288). [6] Axis از یک وب سرور اختصاصی اختصاصی به نام OSYS استفاده کرد ، اما تا تابستان سال ۱۹۹۸ ، انتقال نرم افزار دوربین را به لینوکس آغاز کرده بود. [۷] Axis همچنین مستنداتی برای رابط برنامه نویسی سطح پایین برنامه خود (API) به نام VAPIX منتشر کرد که بر اساس استانداردهای باز HTTP و پروتکل جریان بی درنگ (RTSP) است. این معماری باز برای تشویق تولیدکنندگان نرم افزار شخص ثالث به توسعه نرم افزار مدیریت و ضبط سازگار بود.

اولین دوربین IP غیرمتمرکز در سال ۱۹۹۹ توسط Mobotix منتشر شد. سیستم لینوکس این دوربین شامل توابع مدیریت فیلم ، زنگ هشدار و ضبط بود. در سال ۲۰۰۵ ، اولین دوربین IP با تجزیه و تحلیل محتوای ویدیویی پردازنده (VCA) توسط Intellio منتشر شد.

این دوربین توانست چندین رویداد مختلف را تشخیص دهد ، از جمله اینکه یک شی دزدیده شود ، یک انسان از یک خط عبور کند ، یک انسان وارد یک منطقه از پیش تعریف شده یا یک ماشین در جهت اشتباه حرکت کند. [۸]

DS-2CE16D3T-I3F
دوربین مداربسته آنالوگ هایک ویژن

استانداردها

نسل های قبلی دوربین های مداربسته آنالوگ از فرمت های تلویزیونی پخش شده ثابت (به عنوان مثال CIF ، NTSC ، PAL و SECAM) استفاده می کنند. از سال ۲۰۰۰ ، تغییر در تجارت تلویزیون مصرف کننده به سمت رزولوشن های با کیفیت بالا (HD) (به عنوان مثال ۱۰۸۰P (Full-HD) ، وضوح ۴K (Ultra-HD) و قالب صفحه عریض ۱۶: ۹) وجود داشته است.

دوربین های IP ممکن است از نظر وضوح ، ویژگی ها ، طرح های رمزگذاری ویدیو ، پروتکل های شبکه موجود و API برای نرم افزار مدیریت فیلم با یکدیگر متفاوت باشند. [۹] دوربین های IP با وضوح ۰.۳ (وضوح VGA) تا ۲۹ مگاپیکسل در دسترس هستند. [۱۰] برای رسیدگی به موضوعات استاندارد سازی نظارت تصویری IP ، دو گروه صنعتی در سال ۲۰۰۸ تشکیل شد: انجمن شبکه ویدئویی شبکه باز (ONVIF) و اتحاد همکاری پذیری امنیت فیزیکی (PSIA). PSIA توسط ۲۰ شرکت عضو از جمله Honeywell ، GE Security و Cisco تاسیس شد.

ONVIF توسط Axis Communications ، Bosch و Sony تاسیس شد. [۱۱] اکنون هر گروه اعضای اضافی بی شماری دارد ، بنابراین. دوربین ها و سخت افزار ضبط که تحت همان استاندارد کار می کنند می توانند با یکدیگر کار کنند. [۹]

CCTV Cameras 1
۷ CCTV Cameras 1

انواع دوربین IP

دوربین های داخلی هم به صورت مسکونی و هم به صورت تجاری بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به عملکرد آنها ، آنها به عنوان یک دوربین ثابت یا یک دوربین بزرگ-بزرگ-شیب (دوربین PTZ) طبقه بندی می شوند.

دوربین های ثابت به طور کلی برای نظارت بر مجموعه ای از مناطق استفاده می شوند ، در حالی که یک دوربین PTZ می تواند برای ردیابی حرکت یا تنظیم دستی منطقه نظارت استفاده شود.

دوربین های سیمی در فضای باز که به دوربین های AC مجهز هستند نیز در محیط های بیرونی قرار می گیرند. آنها برای زنده ماندن در شرایط آب و هوایی مانند گرما ، سرما و باران طراحی شده اند و به طور کلی در شرایط کم نور قادر به ضبط فیلم هستند. آنها معمولاً دارای استانداردهای IP65 / IP67 برای مقاومت در برابر محیط خارج هستند.

دوربین های سیمی (AC Powered) یا سیمی [۱۹] برای خانه ها دوربین های IP هستند که منبع تغذیه مستقل خود را دارند ، مانند یک صفحه خورشیدی یا باتری.

هایک ویژن مدل DS-2CE76H0T-ITPF
هایک ویژن مدل DS-2CE76H0T-ITPF

ذخیره و حافظه

برخی از تولیدکنندگان دوربین اشتراک ابری را ارائه می دهند که در آن کاربران ممکن است از راه دور کلیپ های ویدیویی اخیر را با پرداخت هزینه های تکرار اشتراک مشاهده و بارگیری کنند.

برنامه های اشتراک Cloud معمولاً با چندین روز ذخیره سازی حلقه ای ارائه می شود و فیلم ها بیش از این مدت بازنویسی می شوند.

برخی از دوربین ها دارای اسلات کارت micro SD هستند تا کاربران بتوانند فیلم ها را به صورت محلی ذخیره کنند. تا زمانی که کارت حافظه فضای کافی برای ذخیره تصاویر را داشته باشد ، هیچ حلقه ای وجود ندارد.

با این حال ، نمی توان از راه دور به فیلم های ذخیره شده محلی دسترسی پیدا کرد.