سنسور جزئی از سیستم دزدگیر اماکن است که وظیفه تشخیص اشیاء، پدیده‌ها و پارامترهای فیزیکی در محیط اطراف را دارد. نحوه عملکرد سنسورها به این صورت است که سیگنال از سنسور به دستگاه مرکزی دزدگیر (کنترل پنل) منتقل می‌شود (کنترل‌پنل وظیفه‌ی ثبت پارامترهای ضروری، کنترل هشدار، و فعال کردن عناصر اجرایی را بر عهده دارد).
از آنجایی که هر ساختمانی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد، انتخاب و طراحی نصب سنسور برای سیستم دزدگیر هر مکان باید با توجه به شرایط همانجا و به صورت منحصربه‌فرد صورت گیرد (پس از خرید دزدگیر اماکن مجیک از الکتروشاپینگ توسط مشتری، تیم فروش ما به دقت و با توجه به توضیحات مالک، یک سیستم منطبق بر نیازهای خانه یا محل کار شما طراحی خواهند کرد).

انواع سنسور دزدگیر اماکن
هر سیستم مجموعه‌ای از انواع سنسورهای مختلف است. این مجموعه باید به صورتی انتخاب شود که بتواند با استفاده از انواع سنسور موجود در کنار یکدیگر محل را از هر گونه تهدید و خطر احتمالی محافظت کند. در سیستم امنیتی اماکن دو نوع حسگر بیش از سایر انواع کاربرد دارد: سنسورهای تشخیص حرکت که وظیفه‌ی آن‌ها تشخیص حرکت در اطراف است و سنسورهای درب و پنجره که باز شدن درب یا پنجره‌ها را تشخیص می‌دهند. انواع سنسور اماکن موجود در بازار عبارتند از:

سنسورهای تشخیص سرقت:
PIR – آشکارسازهای حرکت تشخیص حرکت با حساسیت تابش. این نوع از سنسورها اغلب در دفاتر و خانه‌ها نصب می‌شوند.
 آشکارساز حرکت pir دزدگیر

PIR + MW – آشکارسازهای تشخیص حرکت با استفاده از تابش مادون قرمز به علاوه‌ی استفاده از مایکروویو. چنین سنسورهایی در برابر تغییرات ناگهانی دما یا حرکت هوا حساس هستند. این نوع از حسگرها بیشتر برای فضاهایی مناسب هستند که هم تهویه مطبوع و هم درب و پنجره دارند.
 PIR + MW - آشکارسازهای تشخیص حرکت دزدگیر
Contactron – آشکارسازهای درب و پنجره که بر باز شدن درب‌ها و پنجره ها نظارت دارند. این نوع از حسگرها دارای دو قطعه هستند که اگر در کنار یکدیگر باشند، توسط یک آهنربا دارای میدان مغناطیسی در اطراف خود خواهند بود. اما در صورتی که درب یا پنجره باز شود این دو قطعه از یکدیگر جدا شده و میدان مغناطیسی از بین خواهد رفت که در این صورت با ارسال سیگنال، به کنترل پنل اطلاعات داده شده و سیستم هشدار فعال می‌شود.
 Contactron - آشکارسازهای درب و پنجره دزدگیر
Contactor نظارت بر باز کردن درب پارکینگ. در این نوع حسگر هم مانند نوع قبل، تشخیص باز شدن درب به کمک میدان مغناطیسی موجود در اطراف سنسور صورت می‌گیرد. در صورت باز شدن درب این میدان از بین رفته و اطلاعات لازم توسط سنسور به کنترل ‌پنل مرکزی ارسال می‌شود تا سیستم هشدار فعال شود.
 سنسور نظارت بر باز کردن درب پارکینگ دزدگیر
سنسور شکستن پنجره. این نوع حسگر به صداهای تولید شده در هنگام شکسته شدن پنجره ها واکنش نشان می‌دهد. سنسورهای درب و پنجره زمانی که پنجره‌ای باز شود تشخیص می‌دهند اما اگر پنجره شکسته شود هیچ کاری نمی‌کنند. بنابراین سنسور شکستن پنجره زمانی که کسی می‌خواهد از طریق یک پنجره شکسته وارد محل شود مفید است. ما به شدت بر این باوریم که هر خانه علاوه بر سایر سنسورهای ضروری، نیاز به سنسورهای شکستن شیشه نیز دارد.

سنسور تشخیص شکستن پنجره

انواع سنسورهای محیطی (تشخیص و هشدار حوادث)
اگر هدف از نصب سیستم هشدار تنها کنترل نفوذ به داخل ساختمان و سرقت نباشد و بخواهید هر گونه خطر احتمالی مثل آتش‌سوزی نیز اطلاع داده شود، می‌توان از سنسورهای دیگری نیز استفاده کرد. این دسته از سنسورها معمولا در جاهایی مثل زیرزمین، انباری، حمام، آشپزخانه، و… مورد نیاز هستند و نصب می‌شوند. لازم به یادآوری است که مهمترین نوع این سنسورها آن‌هایی هستند که محل را در برابر آتش محافظت می‌کنند.
 
آشکارساز دود: تشخیص حضور دود در یک اتاق در مراحل اولیه آتش‌سوزی‌های احتمالی. می‌توان گفت وجود سنسورهای دود و سنسورهای حرارتی که در سراسر خانه یا محل کار شما قرار دارند، برای حفاظت از شما و خانواده‌تان حیاتی هستند.
 آشکارساز دود برای دزدگیر
آشکارساز گاز: ماموریت آن‌‌ها تشخیص سریع فراتر رفتن میزان گاز موجود در فضا از یک مقدار مشخص و سپس اطلاع‌رسانی به دستگاه مرکزی سیستم هشدار است.
 آشکارساز گاز برای دزدگیر
آشکارساز نشت گاز:  این نوع سنسور به ویژه در اماکنی مثل انبار که اغلب اوقات کسی در آن‌جا حضور ندارد اما احتمال نشت گاز وجود دارد، در پیشگیری از بروز حوادث بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

آشکار ساز نشت گاز برای دزدگیر