با امنیت پلاس همراه شوید

سیستم امنیتی دوربین مداربسته دام (Dome Camera) همان گونه که از اسم آن نیز بر می آید، به دوربین های نیم دایره ای اطلاق می شود. اصطلاح Dome در لغت به معنای گنبد است. دوربین های مداربسته دام عموماً کاربردهای غیر صنعتی دارند. با توجه به اینکه این نوع از دوربین های مداربسته در مقابل شرایط آب و هوایی مرطوب  و گرد و غبار مقاوم نیستند، لذا بیشتر برای سیستم های نظارتی داخلی (Indoor)  و فضاهای بسته و مسقف استفاده می شوند.

انواع آنالوگ (Analog Dome Camera) و دیجیتال (Digital Dome Camera) دوربین مداربسته دام دارای تنوع کیفی بسیاری به بازار عرضه می شوند. در ایران دوربین های مداربسته دام را با نام های دوربین های سقفی (به دلیل اتصال مستقیم به سقف) و حبابی (به دلیل شکل ظاهری) نیز می شناسند.

نقات قوت دوربین مداربسته دام نسبت به دوربین های دیگر:

 • مقرون به صرفه بودن دوربین مدار بسته دام و قیمت نسبتاً ارزان
 • ظاهری زیبا و جمع و جور (Compact)

نقاط ضعف:

 • بازدارندگی (Deterrence) کم
 • زاویه نامناسب ثبت تصویر (بخصوص زمانی که سقف بلند باشد)
 • عدم مقاومت به رطوبت، گرد و غبار و ضربه

البته برای بهبود زاویه برداشت می توان با اندکی دست کاری دوربین مدار بسته دام را به دیوار نیز وصل نمود. هر چند در این صورت نیز کیفیت دلخواه به صورت کاملا مطلوب حاصل نخواهد شد. به علاوه برای افزایش مقاومت دوربین های دام در برابر نفوذ آب و ضربه و … می توان از کاورهای هاوسینگ (Housing Covers) استفاده نمود.

دوربین مداربسته دام به چند دسته تقسیم می شوند

 • دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome Camera)

دوربین های اسپید دام با نام دوربین های گردان یا چرخشی PTZ (Pan/Tilt/Rotation) نیز شناخته می شوند. این دوربین ها به کاربر این امکان را می دهند که منطقه گسترده تری را تحت پوشش قرار دهد. بدون اینکه نقطه کوری باقی بماند. میزان زوم یکی از مهم ترین فاکتورها در این نوع از دوربین هاست. چرخش افقی (Pan) می تواند صفر تا ۳۶۰ درجه و چرخش عمودی (Tilt) صفر الی ۱۸۰ درجه باشد. بر همین اساس می توان دوربین های مداربسته اسپید دام را به سه دسته کلی تقسیم نمود.

 1. دوربین های مداربسته پرسرعت دام (High speed dome cameras: 360° per second)
 2. دوربین های مداربسته با سرعت متوسط دام (Middle speed dome cameras: 40-60° per second)
 3. و دوربین های مداربسته کم سرعت دام (Low speed dome cameras: 8-18° per second)

امروزه قابلیت زوم دوربین های اسپید دام بسیار بالا رفته است. لذا این امکان برای کاربر وجود دارد که مسافت های بسیار طولانی تری را با جزئیات خیلی بهتر و بیشتری مشاهده و ثبت نماید.

 • دوربین مداربسته اسپید دام مادون قرمز (IR Speed Dome Camera)

دوربین مدار بسته دام مادون قرمز (Infrared) همان دوربین مدار بسته دام ساده است که به چراغ های مادون قرمز (IR LED) مجهز شده است. این نوع از دوربین های مداربسته قادرند حتی در تاریکی مطلق نیز تصاویر را ضبط و ثبت کنند. به علاوه با بهره گیری از سیستم مادون قرمز فاصله دید در شب تا حد قابل توجهی افزایش می یابد (۱۰۰ الی ۴۰۰ فوت).

تنها مشکل دوربین مداربسته دام مادون قرمز تولید گرماست. با توجه به اینکه درجه حرارت در اطراف دوربین ها پس از مدتی افزایش می یابد، استفاده از امکانات تهویه گرما، نظیر فن (Fan) یا مواد انعکاس حرارت (Heat Radiating Materials) می توان عملکرد  و عمر مفید دوربین را بهبود بخشید.

ویژگی های دوربین مداربسته دام

 1. میزان زوم (Zoom Module) در دوربین های مداربسته دام متفاوت است. این قابلیت به دوربین امکان رصد فضای بیشتری را با جزئیات بیشتر می دهد.
 2. تمام دوربین های مداربسته دام را می توان با استفاده از صفحه کلید RS485 و یا کامپیوتر کنترل نمود. این دوربین ها قادرند ۳۶۰ درجه به صورت افقی (Horizontal Rotation) و ۱۸۰ درجه به صورت عمودی (Tilt Rotation) با سرعت های بالا، متوسط و پایین چرخش کنند. بنابراین می توان صحنه پشت دوربین را نیز ثبت کرد.
 3. در دوربین مداربسته PTZ امکان ذخیره حتی ۲۵۶ دستور وجود دارد. که کاربر می تواند در شرایط خاص و زمان دلخواه این دستورات را تغییر داده و کنترل کند.
 4. لنز دوربین مدار بسته دام می تواند مطابق نیاز کاربر تنظیم شود. در این دوربین ها سه نوع دسته بندی بر اساس لنز وجود دارد:
 • لنز ثابت (Fixed Lens)
 • لنز گردان (Varifocal Lens )
 • لنزهای موتورایز (Motorized Lens)

که قیمت هر کدام از این انواع (به ترتیب از بالا به پایین گران تر می شوند) باهم متفاوت است.

۵. امروزه جهت ایمنی بیشتر دوربین مدار بسته دام ضد ضربه (Vandal Proof) نیز به بازار عرضه شده است. که می تواند حتی در مقابل ضربات چکش و امثال آن نیز تا زمان معینی مقاومت نشان دهد. همچنین شرکت های تولید کننده جنس بدنه را طوری انتخاب می کنند که ضد آب (Water Proof) نیز باشد. برای مثال آلومنیوم را می توان اسم برد.

۶. سیستم ردیابی خودکار دوربین مدار بسته دام

ردیابی خودکار دوربین مداربسته دام به چه صورت است

سیستم نظارت تصویری با استفاده از دوربین های مداربسته به سوی هوشمند سازی پیش می رود. این سیستم به کاربر این امکان را می دهد که روی یک هدف متحرک خاص دوربین را تنظیم کند. دوربین با شناسایی هدف می تواند روی آن زوم و فوکوس نماید و به صورت اتوماتیک هدف را مورد ردیابی قرار دهد. با استفاده از سیستم هشدار (Alarm Systems) در این نسل از دوربین ها،  و تلفیق آن با سیستم ردیابی خودکار، بدون نیاز به نرم افزار می توان از کیفیتی هوشمند بهره برد.

 • تنوع سایزهای دوربین مدار بسته دام شایان توجه است. این دوربین ها در سایزهای مینی و میکرو نیز در بازار وجود دارند. که می توان برای محیط های با معماری و شرایط خاص استفاده کرد. به علاوه جنس بدنه نیز در آن ها متفاوت و متنوع است.
 • دوربین های اسپید دام و دوربین های دارای کاور هاوسینگ قابلیت نصب به روی دیوار را نیز دارند.

شرکت دوربین مدار بسته امنیت پلاس، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت امنیت پلاس تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.