تیم امنیت پلاس چیزهایی را که باید درباره تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته بدانید برای شما آماده کرده است تا حداکثر استفاده را از آن ببرید.

تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته خانگی است با استفاده از حسگرهای داخلی که میدان دید آن ها را برای حرکت دوربین کنترل می‌کنند کار می کند .که به کمک تشخیص حرکت دوربین مداربسته می‌ توانید اطمینان کنید از اینکه به طور خودکار از هرگونه فعالیت مشکوک در خانه مطلع خواهید شد، به تجارت روزانه خود ادامه دهید. بدون تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته، شما باید به طور مداوم فیلم های دوربین مدار بسته خود را در در تلفن یا رایانه خود نظارت کنید  که بسیار سخت می باشد.

اما تشخیص حرکت دوربین مداربسته می تواند یک ویژگی گیج کننده و خسته کننده باشد. هشدار های بیش از حد آن می تواند آزار دهنده  و اتلاف وقت باشد ، در حالی که تعداد کم هشدار ها شما را به این فکر می‌ اندازد که آیا دوربین مدار بسته اصلاً کار می‌ کند یا خیر. برخی از حسگرهای حرکتی در اثر رویدادهایی که حتی حرکتی نیستند، مانند تغییر در نور، از کار می افتند.

برای کمک به درک بهتر و پرداختن به این مسائل، ما این آموزش را  در امنیت پلاس برای فناوری تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته (Motion Detection)  گرد آوری کرده‌ ایم.

سنسور تشخیص حرکت در دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته هوشمند می‌ توانند از فناوری هایی مانند پالس‌ های نور، اندازه‌ گیری‌ های حرارتی، و امواج رادیویی برای تشخیص حرکت استفاده کنند. اما دوربین های مدار بسته پر مصرف و بازدید معمولا از یکی از دو روش زیر استفاده می کنند:

دوربین مدار بسته مادون قرمز

۱- تشخیص حرکت دوربین مدار بسته مادون قرمز (PIR):

حسگرهای مادون قرمز از گرمای محیط ساطع شده از موجودات زنده تشخیص می دهند. به همین دلیل است که گاهی اوقات از آن به عنوان “دید گرما” یاد می شود. هنگامی که یک حسگر PIR حرکت کافی این “اشیاء” گرم و/یا اختلاف دمای قابل توجهی را بین شی و صحنه پس‌ زمینه تشخیص می‌دهد، به دوربین سیگنال می‌دهد تا ضبط را شروع کند و هشداری را برای کاربر ارسال کند.

تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

۲- تشخیص حرکت دوربین مدار بسته کامپیوتری (CV):

تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته کامپیوتری فناوری بسیار گسترده‌ تری است که در آن نرم‌ افزار دوربین این وظیفه را بر عهده دارد.نرم افزار فریم‌ های متوالی ویدیوی زنده را برای تفاوت‌ ها تجزیه و تحلیل می‌کند و زمانی که یک تغییر تشخیص داده شد، یک رویداد حرکتی را ثبت می‌کند.

آندری کاتسمن، مدیر مهندسی نرم افزار در آلمان، می گوید: ویژگی های تشخیص حرکت دوربین مدار بسته کامپیوتری شامل بسیاری از روش های مختلف است که نتیجه مطلوب و اولویت فنی تیمی است که آن را طراحی می کند. او می‌گوید یکی از ساده‌ ترین راه‌ های تشخیص این است که «به دنبال تغییر قابل توجه در پیکسل‌ها در دوره‌های زمانی کوتاه، در مقایسه با مقادیر بلند مدت برای به دست آوردن «چیزی که اتفاق می‌افتد» باشید.

راه دیگری وجود دارد که گروه‌هایی از پیکسل‌ها را ردیابی کنید و سعی کنید الگوهای جهت‌ دار را شناسایی کنید .برای مثال در جستجو برای تشخیص اجسام متحرک در یک قاب از قبل از یک نقطه آبی وجود داشت، اما اکنون یک نقطه آبی در یک نقطه در یک سمت چپ وجود دارد.

اما ایده تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته در همه موارد یکسان است: تشخیص حرکت و در صورت امکان، تعیین شکل جسمی که حرکت انجام داده است. سپس می‌توان روش‌های پیشرفته‌ تری را برای طبقه‌ بندی شی متحرک اضافه کرد که می تواند شتخیص دهد یک شخص، یک حیوان، یک وسیله نقلیه یا یک درخت حرکت کرده است  تا مشخص شود کدام سیگنال‌های تشخیص برای کاربر مهم هستند و باید برجسته شوند مثال (شخص یا وسیله نقلیه) ام (حیوانات و درختان) نامربوط هستند و باید سرکوب شوند.

 

مزایا و معایب کنترل حرکت scaled

مزایا تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

اما از آنجایی که دوربین‌ های مدار بسته مبتنی بر حسگرهای مادون قرمز یا حرارتی (PIR) بیشتر وقت خود را در حالت کم مصرف می‌ گذرانند، نسبت به دوربین‌ های مدار بسته مبتنی بر نرم افزار می‌توانند زمان بیشتری را برای به کار افتادن و شروع ضبط صرف کنند. این بدان معناست که ممکن است بخشی از اقدامی را که هشدار حرکت سیستم تشخیص حرکت دوربین مدار بسته  را تحریک کرده است، از دست بدهید، مانند نزدیک شدن یک مزاحم زمانی که چهره آنها بیشتر قابل مشاهده است. وقتی در مورد شواهد پزشکی قانونی صحبت می کنید این یک امر مهم است.

مزیت اصلی تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته این است که امکان تجزیه و تحلیل بیشتر صحنه را فراهم می کند، و همانطور که قبلاً گفته شد، برای شناسایی شی ایجاد کننده حرکت از طریق ویژگی های پیشرفته مانند تشخیص شخص یا تشخیص چهره (در این مورد بیشتر در یک لحظه) امکان پذیر است. اما بسیاری از الگوریتم‌ هایی که این امکان را فراهم می‌ کنند از نظر محاسباتی بسیار فشرده هستند و نمی‌توانند به صورت محلی روی دوربین اجرا شوند. در عوض، آنها بر روی سرورهای راه دور در فضای ابری محاسبه می شوند بیشتر بخوانید درباره مزایا خرید دوربین مداربسته.

معایب تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

هر یک از این قابلیت های تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته مزایا و معایب خود را دارند.از آنجایی که حسگرهای مادون قرمز یا حرارتی (PIR) گرمای بدن را کنترل می‌ کنند، نسبت به دوربین‌ های مدار بسته مبتنی بر نرم افزار تمایل بیشتری به فیلتر کردن فعالیت‌های بی‌ اهمیت، مانند تکان خوردن پرده‌ ها در اثر هوای فن اطراف یا تغییر در جریان نور از پنجره دارند.

حسگرهای مادون قرمز یا حرارتی (PIR) همچنین بسیار کارآمد است، بنابراین اغلب در دوربین‌ های مدار بسته باتری‌ دار استفاده می‌شوند و تا زمانی که حسگرهای مادون قرمز یا حرارتی (PIR) حرکت را تشخیص ندهند، آن‌ها را در حالت بدون ضبط نگه می‌ دارد. در آن مرحله، آنها برای مدت زمان مشخصی به حالت ضبط با قدرت بالا تغییر پیدا می‌کنند  برای گرفتن یک کلیپ ویدیویی ۳۰ ثانیه‌ ای تا زمانی که حرکت متوقف شود اگر به اطلاعات بیشتر نیاز دارید راهنمای انتخاب دوربین مدار بسته امنیت پلاس را مشاهده کنید.

 

بیشترین بهره را از تشخیص حرکت خود ببرید

سنسور تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

در حالی که فناوری تشخیص حرکت هنوز جای زیادی برای بهبود دارد، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای افزایش دقت دوربین خود انجام دهید.

با توجه به هر دستورالعملی که سازنده های دوربین مداربسته ارائه می دهند، شروع کنید. از هر فرصتی که دوربین به شما می‌دهد برای کمک به شناساندن با نام‌ گذاری چهره‌ ها، علامت‌ گذاری حرکت به‌ عنوان مهم یا غیر مهم، و ارائه بازخوردهای دیگر استفاده کنید. این به بهینه سازی عملکرد دوربین برای محیط خانه شما کمک می کند. همچنین تنظیمات حساسیت حرکتی دوربین خود آزمایش کنید تا زمانی که فرکانس اعلان دقیق از آزاردهنده بودن را بیابید.

هشدارهای تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

در واقع، هشدارهای اشتباه تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته  بزرگترین مشکل برای دارندگان دوربین های مداربسته است. دریافت زیادی اعلان‌ ها بر روی تلفن خود و این که متوجه شوید سنسور دوربین شما توسط سارق تحریک شده است یا بارش برف خفیف یا یک حیوان خانگی سرگردان ، امری خسته‌ کننده می‌ شود و بسیاری از کاربران را مجبور می‌ کند تا مهمترین ویژگی دستگاه خود را غیرفعال کنند. 

سازندگان دوربین های مدار بسته راه‌ های مختلفی را برای کاهش بروز هشدار های کاذب ارائه می‌ کنند که هر کدام مراحل متفاوتی دارند. دوربینی که از تشخیص حرکت حرارتی مادون قرمز استفاده می کند معمولاً به شما امکان می دهد سطح حساسیت را در اپلیکیشن تلفن همراه تنظیم کنید، به طوری که حرکات کم یا زیاد حسگر را تحریک کند. برای مثال، کاهش سطح حساسیت ممکن است نیاز به گرمتر یا نزدیک تر بودن یک جسم متحرک به دوربین داشته باشد تا بتواند آن را تشخیص دهد.

جلوگیری از هشدارهای نادرست

جلوگیری از هشدار های حرکتی دوربین مدار بسته

تشخیص حرکت دوربین مدار بسته کامپیوتری گزینه های بیشتری برای کاهش هشدارهای نادرست ارائه می دهد. یکی از محبوب‌ترین موارد، قابلیت تنظیم مناطق تشخیص حرکت است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد قسمت‌هایی از میدان دید دوربین مدار بسته را بپوشانید تا به دوربین بگویید فعالیت‌ها در آن مناطق را نادیده بگیرد، یا برعکس، در مناطق خاصی که باید نظارت شود، به دوربین می‌گوید که فعالیت‌ها را در هر جای دیگر نادیده بگیرد.

دوربین های مبتنی بر قابلیت تشخیص حرکت کامپیوتری یا CV به طور فزاینده ای دارای ویژگی هایی مانند تشخیص شخص و تشخیص چهره به عنوان راهی برای کاهش هشدارهای نادرست هستند. اینها فراتر از تشخیص اولیه یک جسم متحرک هستند و در واقع شی را به عنوان راهی برای فیلتر کردن “مهم” از رویدادهای حرکتی “غیر مهم” طبقه بندی می کنند.

الگوریتم‌های مختلفی در تشخیص حرکت دوربین مدار بسته کامپیوتری  وجود دارند که می‌ توانند این ویژگی‌ها را تقویت کنند، و اغلب به‌ گونه‌ ای مرتب می‌شوند که کاتسمن آن را «الگوی قیف» می‌نامد، که در آن هر مرحله پایین‌ تر از قیف، احتمال تشخیص مثبت را افزایش می‌دهد. در مثال تشخیص شخص، اولین قدم ممکن است تصمیم گیری در مورد اینکه حرکت به اندازه کافی مهم است.

تلاش برای تشخیص چهره در کادر معمولاً این یک فیلتر تشخیص حرکتی شخص است. سپس بسته به دقت مورد نظر، منابع محاسباتی و تصمیمات طراحی، یکی از دو کار را انجام می دهد. در یک پیاده‌ سازی ، سعی می‌شود ویژگی‌های صورت و جهت‌ گیری آنها در فضای سه‌ بعدی شناسایی شود، و سپس سعی شود آن ویژگی‌ها با پایگاه داده‌ ای از چهره‌ های شناخته شده از پیش تعریف‌ شده مطابقت داده شود.

این روش ها نیاز به یک پایگاه داده از قبل موجود از افراد شناسایی شده دارند، به همین دلیل است که دوربین هایی با این ویژگی ها اغلب قبل از شروع به گرفتن نتایج دقیق به چند هفته استفاده نیاز دارند. با این حال، روش دوم می‌تواند به شما امکان می‌دهد چنین پایگاه‌ داده‌ ای را در لحظه بسازید و به شما اجازه می‌دهد هویت هر چهره را که تشخیص داده شده تأیید یا رد کنید 

منبع: سنسور تشخیص حرکتی