معمولا برای سیستم نظارتی و امنیت خانه یا هر ملک شخصی، دو نوع سیستم رایج وجود دارد، دوربین مداربسته IP و دوربین های مدار بسته انالوگ. در حالی که هر دو دوربین اساساً برای یک هدف مورد استفاده قرار می گیرند،فقط در نحوه عملکرد آنها تفاوت هایی وجود دارد. که برای مصارف امنیتی در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. و همچنین امروزه رایج ترین نوع دوربین های مورد استفاده در سیستم های نظارتی هستند.

دوربین مداربسته IP یا “دوربین های مداربسته بستر اینترنت”، دوربین فیلمبرداری دیجیتالی هستند که برای سیستم نظارت تصویری استفاده می شود که داده ها را از طریق یک درگاه سریع شبکه یا اترنت ضبط و انتقال می دهد. دوربین های مداربسته آنالوگ ،دارای سیستمی است که در آن سیگنال ها برای اهداف نظارتی و امنیتی به دقت کنترل می شوند. ما در فروشگاه امنیت پلاس یک مقایسه انجام داده ایم تا بتوانید تصمیم راحت تری در مورد نحوه محافظت از خانه یا کسب و کار خود بگیرید.

دوربین مداربسته IP (تحت شبکه) چیست ؟

کاربردهای سیستم های الکترونیکی امنیتی در طول سال ها به طور چشمگیری تغییر کرده است. برخلاف دوربین‌ مداربسته انالوگ که با استفاده از خطوط تلویزیونی کار می کنند، دوربین‌ مداربسته دیجیتال (IP) نسل بعدی سیستم‌های نظارتی هستند که با کیفیت تصویر بهتر، وضوح بهتر هستند دوربین مداربسته IP تصویر را مستقیماً از داده‌های دیجیتالی تولید می‌کنند،آنها بیشتر شبیه نسخه دیجیتالی دوربین های مداربسته آنالوگ هستند اما با قابلیت پشتیبانی چند کاربره به این معنی که چندین کاربر می توانند از دوربین ها در چندین دستگاه استفاده کنند، همچنین قابلیت کنترلی پیشرفته و دارای قابلیت افزودن دوربین های متعدد به شبکه بدون نیاز به سخت افزار قوی.

دوربین مداربسته آنالوگ HD چیست؟

دوربین‌ مداربسته آنالوگ (CCTV Analog) عمدتاً برای تشخیص نفوذ و ارزیابی حرفه ای تر و هشدار های امنیتی استفاده می‌شوند. زمانی که این دوربین‌ها در اواسط دهه ۱۹۸۰ روی کار آمدند، به دلیل هزینه نگهداری کم و سهولت استفاده، به سرعت به استانداردی برای سیستم نظارت تصویری تبدیل شد. پیشرفت بیشتر فناوری و ارتباطات ،  سیستم های نظارت دوربین مداربسته را به سطح بی سابقه ای رسانده است از یک سیستم معمولی گرفته تا یک سیستم نظارتی کامل، دوربین های مدار بسته آنالوگ به عنوان یک استاندارد برای صنعت سیستم های امنیتی و نظارتی ظاهر شده اند.

 

تفاوت بین دوربین های مداربسته IP و دوربین های مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته IP و دوربین های مداربسته آنالوگ از چه فناوری استفاده می کنند

دوربین IP یک دوربین فیلمبرداری دیجیتالی تحت شبکه است که فیلم های ویدئویی را در به صورت آنی از طریق شبکه کامپیوتری یا از طریق اینترنت ارسال می کند. آنها اغلب برای سیستم های نظارتی تحت شبکه استفاده می شوند، بیشتر شبیه نسخه دیجیتالی دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت تصویر بهتر و عملکردهای ضبط پیشرفته هستند. دوربین مداربسته IP به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای سیستم های نظارت تصویری هستند. از سوی دیگر، دوربین‌های مدار بسته انالوگ برای انتقال سیگنال ها به مکان خاصی با مجموعه محدودی از مانیتورها در یک سیستم محدود استفاده می‌شوند. دوربین های مدار بسته تحت شبکه یک سیستم کامل را تشکیل می دهند.

  • انعطاف پذیری

دوربین های آنالوگ از طریق مانیتور و ضبط کننده ویدئو (DVR)با هم ارتباط برقرار می کنند. ویدئوها به صورت دیجیتال با استفاده از یک ضبط کننده ویدئوی دیجیتال(DVR) در مشاهده از راه دور زمانی که دستگاه DVR به اینترنت متصل است امکان پذیر است.دوربین‌های IP عموماً دستگاه‌هایی هستند که از NVR (ضبط‌کننده ویدیوی شبکه) به جای یک DVR معمولی برای ذخیره محتوای دیجیتال استفاده می‌کنند، به علاوه می‌توان در کنار آن از دوربین‌های مداربسته آنالوگ برای پوشش نقاط کور استفاده کرد.

  • پخش 

برخلاف دوربین‌ مداربسته آنالوگ، دوربین‌های IP فیلم‌های ویدئویی را به‌صورت دیجیتالی  که داده‌ها از طریق شبکه(LAN) یا اینترنت به ضبط‌کننده ویدیوی شبکه (NVR) انتقال و پخش می کنند. دوربین های IP نیاز به اتصال به شبکه مانند NVR دارند. آنها از PoEاستفاده می کنند که فقط یک کابل می تواند همزمان برای منبع تغذیه برق و هم برای انتقال ویدئو استفاده شود و دیگر نیازی به کابل های برق نیست. دوربین های مداربسته آنالوگ سیگنال ویدئویی را از طریق کابل شبکه به DVR ارسال می کنند و DVR سپس سیگنال را برای مشاهده پردازش می کند. برخلاف دوربین مداربسته IP، دوربین های مداربسته انالوگ نیاز به ارتباط مستقیم به DVR دارند.

  • گسترش 

تمام دوربین های یک سیستم انالوگ باید در یک مکان قرار بگیرند و دوربین ها نیاز به اتصال مستقیم به DVR دارند، بنابراین گسترش یک سیستم دوربین مدار بسته انالوگ می تواند بسیار گران تمام شود. علاوه بر این، تنها تعداد محدودی از دوربین‌ها را می‌توان به شبکه اضافه کرد، زیرا یک دستگاه DVR فقط می‌تواند تا ۳۲ دوربین را ساپورت کند و افزودن دوربین‌های بیشتر به یک دستگاه DVR اضافی نیاز دارد. چنین محدودیتی برای دوربین‌های IP وجود ندارد و می‌توانید تقریباً هر تعداد دوربین را به شبکه اضافه کنید که فقط به اظافه کردن فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد بدون اینکه هزینه زیادی در بر داشته باشد.

جدول مقایسه دوربین های IP در مقابل دوربین های آنالوگ