تفاوت بین دوربین مدار بسته IP و AHD چیست ؟

تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD زمانی ایجاد می شود که متوجه می شویم دوربین مدار بسته IP یک دوربین فیلمبرداری دیجیتالی تحت شبکه است که فیلم های ویدئویی را در به صورت زنده از طریق شبکه کامپیوتری یا از طریق اینترنت ارسال می کند. از آنها اغلب برای سیستم های تحت شبکه استفاده می شود، بیشتر شبیه نسخه دیجیتالی دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت تصویر بهتر و عملکردهای ضبط پیشرفته هستند. دوربین مدار بسته IP به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای سیستم های نظارت تصویری هستند.

از سوی دیگر، دوربین‌ های مدار بسته آنالوگ برای انتقال سیگنال ها به مکان خاص با مجموعه محدودی از مانیتورها به صورت محدود استفاده می‌شوند. دوربین های مدار بسته تحت شبکه یک سیستم کامل را تشکیل می دهند در ادامه مطلب به صورت کامل تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD را برای شما توضیح خواهیم داد.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته آیپی و آنالوگ

۱- تفاوت انتقال تصویر دوربین مدار بسته آی پی و آنالوگ

برخلاف دوربین‌ مدار بسته آنالوگ، در انتقال تصویر دوربین‌ مدار بسته آی پی فیلم‌ های ویدئویی به‌ صورت دیجیتالی  که داده‌ها از طریق شبکه(LAN) یا اینترنت به ضبط‌کننده ویدیوی تحت شبکه (NVR) انتقال و پخش می شوند. دوربین های IP نیاز به اتصال به شبکه مانند NVR دارند. آنها از PoE استفاده می کنند که فقط یک کابل می تواند همزمان برای منبع تغذیه برق و هم برای انتقال ویدئو استفاده شود و دیگر نیازی به کابل های برق نیست.

دوربین های مداربسته آنالوگ سیگنال ویدئویی را از طریق کابل شبکه به DVR ارسال می کنند و DVR سپس سیگنال را برای مشاهده پردازش می کند. برخلاف دوربین مداربسته IP، دوربین های مداربسته انالوگ نیاز به ارتباط مستقیم به DVR دارند پس در خرید دوربین مدار بسته آنالوگ دقت فرمایید. اما تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD می تواند خیلی بیشتر از این موضوع باشد پس با ما همراه باشید.

انعطاف پذیری دوربین مدار بسته IP و AHD

۲-انعطاف پذیری دوربین مدار بسته IP و AHD چه انداره است؟

دوربین های آنالوگ از طریق مانیتور و ضبط کننده ویدئویی (DVR) با هم ارتباط برقرار می کنند. ویدئوها به صورت دیجیتال با استفاده از یک ضبط کننده ویدئوی دیجیتال (DVR) در مشاهده از راه دور زمانی که دستگاه DVR به اینترنت متصل است امکان پذیر است.دوربین‌های IP عموماً دستگاه‌هایی هستند که از NVR (ضبط‌کننده ویدیوی شبکه) به جای یک DVR معمولی برای ذخیره محتوای دیجیتال استفاده می‌کنند، می توانید خرید دوربین مدار بسته آی پی را انجام دهید و به علاوه در کنار آن از دوربین‌ های مداربسته آنالوگ برای پوشش نقاط کور استفاده کرد.

اضافه کردن دوربین آیپی و آنالوگ

۳-اضافه کردن دوربین مدار بسته آیپی و آنالوگ به مجموعه

از مهم ترین تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD ، تمام دوربین های یک سیستم انالوگ باید در یک مکان قرار بگیرند و دوربین ها نیاز به اتصال مستقیم به DVR دارند، بنابراین گسترش یک سیستم دوربین مدار بسته انالوگ می تواند بسیار گران تمام شود. علاوه بر این، تنها تعداد محدودی از دوربین‌ها را می‌توان به شبکه اضافه کرد، زیرا یک دستگاه DVR فقط می‌تواند تا ۳۲ دوربین را ساپورت کند و افزودن دوربین‌های بیشتر به یک دستگاه DVR اضافی نیاز دارد. چنین محدودیتی برای دوربین‌های IP وجود ندارد و می‌توانید تقریباً هر تعداد دوربین را به شبکه اضافه کنید که فقط به اظافه کردن فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد بدون اینکه هزینه زیادی در بر داشته باشد

بررسی و مقایسه دوربین مدار بسته IP و AHD

معمولا برای سیستم نظارتی و امنیت خانه یا هر ملک شخصی، دو نوع سیستم رایج وجود دارد، دوربین مداربسته IP و دوربین مداربسته آنالوگ. در حالی که هر دو دوربین اساساً برای یک هدف مورد استفاده قرار می گیرند،فقط در نحوه عملکرد آنها تفاوت هایی وجود دارد. که برای مصارف امنیتی در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. و همچنین امروزه رایج ترین نوع دوربین های مورد استفاده در سیستم های نظارتی هستند.

دوربین مداربسته IP یا “دوربین های مداربسته بستر اینترنت”، دوربین فیلمبرداری دیجیتالی هستند که برای سیستم نظارت تصویری استفاده می شود که داده ها را از طریق یک درگاه سریع شبکه یا اترنت ضبط و انتقال می دهد. دوربین مداربسته آنالوگ ،دارای سیستمی است که در آن سیگنال ها برای اهداف نظارتی و امنیتی به دقت کنترل می شوند. ما در فروشگاه امنیت پلاس یک مقایسه انجام داده ایم تا بتوانید تصمیم راحت تری در مورد نحوه محافظت از خانه یا کسب و کار خود بگیرید و همینطور تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD را بهتر درک کنید.

دوربین مداربسته IP تحت شبکه چیست

۱-دوربین مداربسته IP (تحت شبکه)

در مقایسه دوربین مدار بسته IP و AHD می توان اشاره کرد به این موضوع که کاربردهای سیستم های الکترونیکی امنیتی در طول سال ها به طور چشمگیری تغییر کرده است.

برخلاف دوربین‌ مداربسته انالوگ که با استفاده از خطوط تلویزیونی کار می کنند، دوربین مداربسته ip (دیجیتال) نسل بعدی سیستم‌های نظارتی هستند که با کیفیت تصویر بهتر، وضوح بهتر هستند دوربین مداربسته IP تصویر را مستقیماً از داده‌های دیجیتالی تولید می‌کنند،آنها بیشتر شبیه نسخه دیجیتالی “دوربین های مداربسته آنالوگ” هستند اما با قابلیت پشتیبانی چند کاربره به این معنی که چندین کاربر می توانند از دوربین ها در چندین دستگاه استفاده کنند،با خرید دوربین مدار بسته آی پی همچنین قابلیت کنترلی پیشرفته و قابلیت افزودن دوربین های متعدد به شبکه بدون نیاز به سخت افزار قوی امکان پذیر می شود.

دوربین مداربسته آنالوگ HD

۲-دوربین مداربسته آنالوگ AHD

خرید دوربین مدار بسته آنالوگ (CCTV Analog) عمدتاً برای تشخیص نفوذ و ارزیابی حرفه ای تر و هشدار های امنیتی استفاده می‌شوند. زمانی که این دوربین‌ها در اواسط دهه ۱۹۸۰ روی کار آمدند، به دلیل هزینه نگهداری کم و سهولت استفاده، به سرعت به استانداردی برای سیستم نظارت تصویری تبدیل شد. پیشرفت بیشتر فناوری و ارتباطات ،  سیستم های نظارت دوربین مداربسته را به سطح بی سابقه ای رسانده است از یک سیستم معمولی گرفته تا یک سیستم نظارتی کامل، دوربین های مدار بسته آنالوگ به عنوان یک استاندارد برای صنعت سیستم های امنیتی و نظارتی ظاهر شده اند.

تفاوت قیمت دوربین مدار بسته IP و AHD

یکی دیگر از تفاوت دوربین مدار بسته IP و دوربین مدار بسته AHD این است که تصور می‌ شود که سیستم‌ های دوربین مداربسته ip گران‌ تر هستند، زیرا هزینه دوربین‌ های آیپی بیشتر از دوربین‌ های آنالوگ است، اگرچه قیمت دوربین‌ مداربسته ip همواره در حال کاهش می‌ باشد. اما هزینه کلی ممکن است کمتر از حد پیش‌ بینی‌ شده باشد.

همانطور که بالا اشاره کردیم می توان با نصب دوربین مداربسته ip با زیرساخت کابل کشی آنالوگ موجود با استفاده از توسعه دهنده ها و مبدل های رسانه ای، هزینه ها را کاهش داد.

تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD

۹ تفاوت مهم بین دوربین مدار بسته آی پی و دیجیتال

دوربین های مدار بسته آنالوگ نوعی دوربین سنتی محسوب می شوند که در سیستم های مدار بسته استفاده می شود. که ویدئو را از طریق کابل به VCR یا DVR ارسال می کند. دوربین مداربسته IP همگی دوربین های دیجیتالی هستند که می توانند سیگنال ها را از طریق کابل شبکه یا بی سیم ارسال کنند تا در شبکه ذخیره شوند. امروزه بسیاری از سیستم‌های دوربین امنیتی، سیستم‌ های ترکیبی هستند که همزمان از  دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال استفاده می‌کنند همچنین می توانید از مقاله ما درباره ترکیب دوربین های مدار بسته استفاده کنید.

۱. تفاوت کیفیت تصویر دوربین مدار بسته آی پی و آنالوگ

در مقایسه دوربین مدار بسته IP و AHD باید اشاره کرد که دوربین مداربسته IP به طور کلی کیفیت فیلمبرداری بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. آنها محدوده های دید ویدیویی بیشتری دارند مانند میدان دید وسیع یا باریک و قابلیت های زوم بهتر را ارائه می دهند. و از آنجایی که سیگنال‌ های دیجیتالی واقعی را ارسال می‌ کنند، ویدئویی با جزئیات بسیار بیشتری را ارائه می‌کنند که باعث می‌شود برای تشخیص چهره یا تشخیص شماره پلاک خودرو بسیار بهتر باشند.

دوربین های مدار بسته آنالوگ به طور کلی کیفیت پایین تری نسبت به دوربین های IP دارند، اما در شرایطی که نور کمی وجود دارد عملکرد بهتری دارند. دوربین های مدار بسته آنالوگ محدوده دید محدود تری دارند و وضوح زوم مانند دوربین های مدار بسته IP را ارائه نمی دهند. اگر روی تصاویر آنالوگ زوم کنید، تصویری برفکی و ضعیف‌تر خواهید داشت. شبیه آنچه در برنامه های پلیس تلویزیون می بینید نیست. اگر از دوربین آنالوگ استفاده می کنید، با زوم با بزرگنمایی نمی توانید چهره مجرم را تشخیص دهید.

۲. رزولیشن دوربین مدار بسته IP بیشتر است یا AHD ؟

تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD به قدری است که دوربین های دیجیتال رزولیشن ۶ تا ۲۰ برابر بیشتر از دوربین های آنالوگ ارائه می دهند.

دوربین های مدار بسته آنالوگ دارای وضوح استاندارد NTSC/PAL 720 x 480 پیکسل (NTSC)/575 (PAL) یا ۰.۴ مگاپیکسل (۴CIF) است . رزولوشن دوربین های مدار بسته آنالوگ از ۴۲۰ تا ۷۰۰ است که در بالاترین حد ممکن می تواند تصاویر واضح تولید کند.

دوربین‌ های مدار بسته IP دارای رزولوشن‌ از ۱.۳ مگاپیکسل تا ۵ مگاپیکسل (۲۵۶۰×۱۹۲۰) می باشد که کدگذاری شده است که به شما این امکان را می دهد که یک منطقه دید بسیار وسیع تری را پوشش دهید یا در زمان استفاده از حالت زوم، تصاویر بسیار دقیق تری دریافت کنید.

۳. تفاوت انتقال تصویر دوربین مدار بسته آی پی و آنالوگ

دوربین های مداربسته آنالوگ سنتی از کابل کواکس استفاده می کنند. آنها همچنین می توانند با کابل جفت یا به صورت بی سیم کار کنند، اما وضوح کمتری تولید می کنند.

دوربین‌ های مداربسته IP نیز از طریق کابل کواکس یا اتصالات بی‌ سیم کار می‌ کنند.

۴. قابلیت پشتیبانی از PoE

یکی از مزایای دوربین‌ های مدار بسته  IP این است که می‌توان آن‌ ها را از طریق کابل شبکه و اترنت متصل کرد و در نتیجه نگرانی‌ ها بابت سیم برق را از بین می برد.

دوربین‌ های مداربسته آنالوگ قدیمی‌ تر نمی‌ توانند از قابلیت PoE استفاده کنند.

۵.  قابلیت بی سیم

اجرا و اتصال بی سیم دوربین های مداربسته IP می تواند یک راه حل بسیار عالی در مناطقی باشد که اجرای کابل بسیار دشوار یا هزینه بر است.  دوربین های بی‌ سیم همچنین می‌تواند در ساختمان‌ هایی که کابل کشی غیر منطقی یا غیر ممکن است، مانند ساختمان‌ های تاریخی، استفاده شود.

۶. تفاوت برد دوربین مدار بسته دیجیتال و آنالوگ

از تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD می توان به این موضوع اشاره کرد که دوربین های مداربسته آنالوگ می توانند ویدیو را از طریق کابل جفت تا فاصله ۱.۵ کیلومتری و تا فاصله ۳۰۰ متری از طریق کابل کواکسی ارسال کنند. اما انتقال آنالوگ با افزایش فاصله و هنگامی که سیگنال از یک فرمت به فرمت دیگر تبدیل می شود، وضوح را از دست می دهد.

دوربین‌ های مداربسته IP می‌ توانند ویدیوهای دیجیتال را از ۱۰۰ متر  تا فواصل نامحدود از طریق کابل شبکه یا اترنت ارسال کنند. از آنجایی که تصاویر دیجیتالی هستند، در فواصل طولانی و هنگامی که سیگنال بین فرمت های مختلف تبدیل می شود، وضوح ۱۰۰% خود را حفظ می کنند.

۷. نصب کدام نوع دوربین مدار بسته راحت تر است ؟

در رابطه با “مقایسه دوربین مدار بسته IP و AHD” بهتر است بگوییم دوربین های مداربسته آنالوگ به کابل کشی بیشتری نسبت به دوربین های IP نیاز دارند. به عنوان مثال، آنها به یک کابل جداگانه برای کنترل عملکردهای پان، شیب و زوم نیاز دارند. اگر صدا نیز ظبط می شود، کابل دیگری لازم است. یک دوربین آنالوگ ممکن است به سه کابل جداگانه نیاز داشته باشد: برق، صدا، تصویر.

دوربین های IP می توانند سیگنال های برق، تصویر، صدا و کنترل را از طریق یک کابل ارسال کنند.

۸. امنیت دوربین آنالوگ و آی پی

دوربین‌ های آنالوگ در برابر نفوض های امنیتی بسیار آسیب‌ پذیر هستند، زیرا می‌ توان فیدها را به صورت فیزیکی رهگیری کرد و نوارها و دستگاه‌ های ضبط را به سرقت برد. فیدهای ویدئویی آنالوگ نیز رمزگذاری نشده اند این موضوع از مهمترین تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD می باشد.

دوربین های IP رهگیری داده ها را دشوار می کنند. آنها داده ها را قبل از انتقال از طریق اینترنت به سرور شما رمزگذاری و فشرده می کنند و از VPN نیز پشتیبانی می کنند.

۹. اطمینان در خرید دوربین مدار بسته

دوربین‌ های آنالوگ بیش از نیم قرن است که وجود دارند و سابقه طولانی‌ ای دارند و قابل اطمینان عموم هستند.

دوربین مداربسته ip به دلیل رمزگذاری و فشرده سازی داده ها دارای قابلیت اطمینان داخلی هستند. آنها به اندازه شبکه قابل اعتماد هستند، اگرچه می توان سیستم های پشتیبان را برای به حداقل رساندن قطعی ها در محل قرار داد.

امیدواریم که راهنمای تفاوت دوربین مدار بسته IP و AHD امنیت پلاس شما برای شما مفید بوده باشد که “مقایسه دوربین مدار بسته IP و AHD” و خرید آن را درست را انجام دهید.

منبع: تفاوت دوربین مدار بسته تحت شبکه و آنالوگ