فهمیدن و رفع مشکلات دوربین مدار بسته می تواند کمی دشوار باشد، به همین دلیل است که تیم امنیت پلاس برای شما یک آموزش تهیه کرده تا به شما در عیب یابی دوربین مدار بسته کمک کند. مشکلات زیادی وجود دارد که ممکن است در سیستم دوربین مدار بسته پیش بیاید. خبر خوب این است که ما در این مقاله رفع مشکلات دوربین مدار بسته و برخی از رایج ترین مشکلاتی که می توانید با آن مواجه شوید و چگونه آنها را برطرف کنید رو کاملا توضیح دادیم.

۹ روش رفع مشکلات رایج دوربین مدار بسته

بررسی کابل دوربین مدار بسته
بررسی کابل دوربین مداربسته

۱- کابل برق دوربین مدار بسته را بررسی کنید

گاهی اوقات مشکل می تواند قطع شدن کابل دوربین مدار بسته باشد و حتی ممکن است که کابل شبکه دوربین قطع شده باشد.برای رفع مشکلات دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) شما باید عیب یابی دوربین مدار بسته را توسط چراغ های LED  که نشانگر انتقال داده‌ ها به شبکه هستند، اما امکان دارد در داخل کیس دوربین مدار بسته مخفی شده باشد و نمایان نباشد. اگر LED های روی دوربین روشن نمی شوند، باید بررسی کنید که آیا منبع تغذیه دوربین مدار بسته به درستی کار می کند یا نه ! اگر دوربین شما از طریق برق و باتری تغذیه می‌شود، باید بررسی کنید که دوربین جریان برق یا وات مناسب را دریافت می‌ کند یا خیر، زیرا دوربین های مدار بسته حرفه ای مانند دوربین مدار بسته اسپید دام، به جریان برق و وات بیشتری نیاز دارند که یک دوشاخه برق معمولی می تواند آن را تامین می‌کند.

پینگ گرفتن دوربین مدار بسته
پینگ گرفتن از دوربین مدار بسته

۲- پینگ گرفتن دوربین مدار بسته

با بررسی دایرکتوری دوربین مداربسته، آدرس آی پی دوربین مدار بسته خود را پیدا کنید. هنگامی که آدرس خود را پیدا کردید، می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند خود آن را پینگ کنید تا کیفیت اتصال را آزمایش کنید.”cmd” را در بخش جستجوی ویندوز تایپ کنید تا صفحه فرمان DOS را باز کند. هنگامی که خط فرمان DOS ظاهر می شود، شما می توانید پینگ (ping) و آدرس IP خود را تایپ کنید این روش از متداول ترین راه های عیب یابی دوربین مدار بسته می باشد و همچنین نکات مهم نصب دوربین مدار بسته را پشت گوش نیاندازید.

ممکن است روی صفحه نمایش «Request Time Out» یا «Destination Host Unreachable» را ببینید. اگر اینطور است، بررسی کنید که آیا دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید در همان شبکه دوربین شما قرار دارد یا خیر. اگر دوربین را در شبکه می بینید، سعی کنید با استفاده از مرورگر به دوربین مدار بسته متصل شوید.

دفترچه راهنمای دوربین مدار بسته
دفترچه راهنمای دوربین مدار بسته

 ۳- پیدا کردن رمز عبور و نام کاربری دوربین مدار بسته

اگر می‌توانید دوربین را پینگ کنید اما نمی‌توانید به آن متصل شوید، ممکن است نام کاربری یا رمز عبور اشتباهی وارد کرده باشید. اگر دلیل عدم اتصال این موضوع است، باید به دفترچه راهنمای دوربین مراجعه کنید.

جدول ARP دوربین مدار بسته را بررسی کنید جدول Address Resolution Protocol ARP را که معمولاً در قسمت بیرونی دوربین قرار دارند، بررسی کنید. با استفاده از ARP می توان به آدرس های MAC و IP دست یافت.

تداخل آی پی دوربین مدار بسته
تداخل آی پی دوربین مداربسته

۴- تداخل آی پی دوربین مدار بسته را بررسی کنید

یکی از رایج ترین مشکلات دوربین مدار بسته این است اگر بیش از یک دوربین مداربسته در شبکه دارید، باید مطمئن شوید که حتما آدرس‌ های IP متفاوتی داشته باشند، این امر می‌ تواند مانع از محدودیت شما به دسترسی شما به یک یا همه دوربین‌ ها با می شود.

به روز رسانی دوربین مدار بسته
به روز رسانی نرم افزار دوربین مدار بسته

۵- به روزرسانی دوربین مدار بسته

همیشه به یاد داشته باشید که دوربین شما به روز باشد. می توانید این کار را با اتصال به VMS و دسترسی به صفحه وب سازنده دوربین انجام دهید.

روشن و خاموش کردن دوربین مدار بسته

۶- روشن و خاموش کردن دوربین را امتحان کنید

گاهی اوقات اولین کاری که برای رفع مشکل دوربین مدار بسته انجام می دهیم – سیستم را برای ۱۰-۲۰ ثانیه خاموش کرده و تنظیمات را دوباره انجام دهید.

گره خوردن کابل دوربین مدار بسته

۷- کابل های دوربین مدار بسته را چک کنید

مطمئن شوید که کابل‌ ها مستقیم و سالم هستند، زیرا اگر در مسیر کابل ها گره‌ یا خراشی وجود داشته باشد و یا اتصال آن به واسطه سوکت مناسب نباشد، خود به تنهایی می‌تواند ریشه مشکل شما باشد و شما در رفع مشکلات دوربین مدار بسته یک قدم جلو هستید.

بازگردانی تنضیمات کارخانه دوربین

۸- بازگردانی تنظیمات کارخانه دوربین مدار بسته

این مرحله می تواند یک کار خطرناک باشد باشد زیرا تمام تنظیمات قبلی خود را از دست می دهید، اما این کار به رفع مشکلات دوربین مدار بسته شما کمک می کند. بازگشت مجدد به  تنظیمات کارخانه را می توان به سادگی با فشار دادن یک سوزن یا گیره کاغذ دکمه تنظیم مجدد دوربین که در محل سوراخ سوزن که در پشت قرار دارد انجام داد.

تماس با واحد پشتیبانی دوربین مدار بسته

۹- تماس با پشتیبانی و فروشنده دوربین مدار بسته

اگر از انجام همه مراحل مطمئن نیستید، برای عیب یابی دوربین مدار بسته از یک متخصص کمک بگیرید که می تواند در هر مرحله به شما کمک کند. شایان ذکر است فروشگاه اینترنتی امنیت پلاس با بهره گیری از تیم فنی مجرب و جوان خود برای پیشگیری از مشکلات شما آموزش هایی رایگان با موضوعات مختلف فراهم نموده لذا در صورت عدم رفع مشکل، ما همچنان در کنار شما هستیم و میتوانید با شماره گیری تلفن های ما، در جهت رفع مشکلات دوربین خود با ما در تماس باشید.

آموزش تصویری عیب یابی دوربین مدار بسته

۶ مشکل رایج دوربین مدار بسته

اکثر مردم فکر می کنند که وقتی دوربینی برای استفاده در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد،کسی نمی تواند آن را خراب کند. این حرف ها نیست. یکی از رایج ترین این مشکلات، آفتاب سوختگی است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که دوربین به گونه ای حرکت می کند که پرتو های نور که وارد لنز شده و به سنسور تصویر برخورد کنند. پس از مدتی باعث ایجاد مشکل در تصویر می شود. این مشکل دوربین مدار بسته منجر به مشاهده تغییر کنتراست و تاری تصویر شود. اکثر مردم به اندازه کافی در مورد دوربین ها اطلاعات دارند تا بدانند که نباید لنز را به سمت خورشید بگیرند.

راه حل

بهترین راه برای رفع این مشکل دوربین مدار بسته بهتر است قبل از اتفاق افتادن که تصاویر دوربین خود را چند روز پس از نصب آن ها نظارت کنید تا مطمئن شوید که هیچ “شعله” روی تصویر وجود ندارد. در صورت وجود، سعی کنید جهت دوربین را حتی کمی تغییر دهید تا مشکل برطرف شود.

اکثر نصاب های حرفه ای می دانند که هرگز نباید دوربین را روی سطح فلزی نصب کنید. گاهی اوقات، به خصوص زمانی که دوربین به‌طور نامناسب سیم‌کشی شده باشد، با جریان الکتریکی که با سطح فلز تماس پیدا می‌کند، موج اتفاق می‌افتد. در نتیجه، اگر دوربین شما به درستی عایق بندی نشده باشد، جریان به دوربین می رسد و باعث ایجاد خطوط و خرابی در تصویر شما می شود.

راه حل

خوشبختانه، این یک راه حل آسان است. شما باید تعیین کنید که کدام یک از دوربین های شما  اگر بیش از یک دوربین وجود داشته باشد با یک سطح فلزی در تماس است. بعد از اینکه آن را پیدا کردید، آن را بردارید و روی یک سطح غیر رسانا نصب کنید یا به سادگی آن را روی یک قطعه چوبی یا مواد مشابه نصب کنید و آن را در جایی که می خواهید دوباره نصب کنید. این ساده ترین راه رفع مشکل دوربین مدار بسته شما می باشد.

دو سیستم ضبط ویدئو اما بسیار متفاوت وجود دارد، NTSC و PAL. بسته به کشوری که در آن هستید یکی یا دیگری را خواهید داشت. اگر سیستمی را وصل کنید که با کشوری که در آن هستید مناسب نیست، فوراً متوجه خواهید شد. صفحه نمایش شما در درجه اول با خطوط سیاه پوشیده می شود.

راه حل

تنها راه رفع این مشکل این است که مراقب خرید خود باشید، به خصوص اگر محصولی را در کشوری غیر از کشوری که تجهیزات خود را در آن استفاده می کنید، خریداری کنید.

فیلترهای IR یا فیلترهای برش مادون قرمز برای حذف طول موج های نور مادون قرمز از دوربین شما طراحی شده اند و در عین حال امکان تولید امواج نور مرئی را فراهم می کنند. اگر یک دوربین ارزان قیمت خریداری می کنید، به احتمال زیاد دوربین شما فاقد چنین فیلتری است و باید  آمادگی رویارویی با کیفیت بد تصویر داشته باشید. بدون فیلتر مادون قرمز، تصویر بسیار روشنی خواهید داشت و حتی اگر سعی کنید روشنایی تصویر خود را تنظیم کنید، نمی توانید تعادل خوبی به دست آورید.

راه حل

متاسفانه، تنها یک راه حل برای رفع این مشکل دوربین مدار بسته وجود دارد، خرید دوربین مدار بسته بهتر !

منبع تغذیه یا پاور های برق که برای تجهیزات شما مناسب نیستند، معمولاً به صورت خطوطی که از پایین به بالا می چرخند، روی صفحه نمایش شما نشان داده می شوند. دیدن خطوط که از بالا به پایین می روند نیز عجیب نیست، بنابراین در صورت مشاهده ، احتمال مشکل منبع تغذیه را رد نکنید. هنگامی که این مشکل رخ می دهد، تصویر حرکت نمی کند، اما خطوط به چرخش ادامه می دهند.

راه حل

تنها راه مقابله با مشکل منبع تغذیه این است که مطمئن شوید منبع تغذیه شما با نیازهای تجهیزات شما سازگار است. اگر اینطور نیست، باید دوربین دیگری یا منبع تغذیه بخرید.

جمع بندی

آشنایی با آنچه که از خرید می کنید، گامی بزرگ در جهت درست استفاده کردن سیستم دوربین مدار بسته در بهترین حالت کارکرد برای مدت طولانی است.

ما انواع برندهای معروف در صنعت دوربین مدار بسته مانند هایک ویژن، داهوا، برایتون، سیلیکون پاور و غیره را ارائه می دهیم. ما کیفیت بالا و استاندارد خدمات بالا را برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود تضمین می کنیم.

این مشکلات ممکن است رخ دهد، و شما باید بدانید که چگونه با آنها برخورد کنید. خوشبختانه، معمولاً بیشتر از یک نگاه به مانیتور شما نیاز نیست تا ببینید مشکل چیست یا حداقل به شما نقطه شروعی برای تعمیر آن بدهد. رفع مشکلات دوربین مدار بسته و عیب یابی دوربین مدار بسته علم موشک سازی نیست، اما زمانی که شما با تجهیزات آشنا نباشید می تواند پیچیده باشد.